Anasayfa

360° REKLAM AJANSI

360° REKLAM AJANSI

DADA MEDYA MANİFESTOSU

Markanızın hikayesini yenilikçi ve stratejik bir bakış açısıyla oluşturup, geleneksel reklamcılığın gürültüsünü kesiyoruz. Alışılmışın dışında yenilikçi, modern ve ödüllü tasarımcılarla işin profesyonellik boyutunu hizmete döküyoruz.

     ‘’Dada özgürlüktür. Belleğin, arkeolojinin, geleceğe yıkımıdır. Tutarsızlıkların ifadesidir. Kısacası yaşamın kendisidir.'' Dadaizm; acılara, korkulara, yokluklara ve yıkımlara rağmen yeniden oluşturma ve kötü giden her şeyi değiştirmeyi hedefleyenlerin simgesidir.

     1916 yılının Temmuz ayında, ilk ‘’Dada '' gecesi düzenlendi. Hugo Ball'in Dada Manifestosunu okuduğu o akşam, kendilerini ‘’Dadacı '' olarak adlandıracak bir grup genç aralarına katılacak yeni isimlerle de büyüyerek kamuoyunu şaşırtmayı ve insanları sarsmayı amaçlayarak yola çıktıklarını ilan ettiler.

      Fransızcada ‘’tahta oyuncak at'' anlamına geliyordu Dada. Grubun açık bir şekilde Avrupa'nın dört bir yanından gelen sanatçılardan oluşuyor olması nedeniyle, kelimelerin tüm dillerde aynı anlama gelebileceğini kabul edip onayladılar.

      Böylelikle akımın öncüleri, rastgele seçilen ve pek çok kişinin fazlasıyla saçma bulacağı bu sözcüğü bir sanat akımının ismi olarak kullanmaya karar verdiler.

       Dada Manifestosu, sadece sanat için değil, aynı zamanda toplum için de bir eleştiri niteliği taşır. Manifesto, savaşın yıkıcı etkisine karşı çıkar ve toplumun ve insanlığın sorunlarına dikkat çeker.

       Dada Manifestosu, çağdaş sanatın gelişiminde önemli bir rol oynamıştır ve hala bugün bile birçok sanatçı ve düşünür üzerinde etkisini sürdürmektedir.

 

2024 Copyright DADA MEDYA Tüm Haklar Saklıdır